Sledujte nás:
Weather IconDnešná teplota na Fuerteventure 20°C, pocitovo 20°C
+421904 225 384
info@oceanholic.sk
Fuerteventura, Spain
Pridať sa
OCEANHOLIC

Surfovanie a jeho 11 neuveriteľných faktov, ktoré si pravdepodobne nevedel

Surfovanie je obľúbenejšie ako kedykoľvek predtým, pričom tento zábavný šport každodenne využíva čoraz viac ľudí. Existuje výrok „len surfer pozná ten pocit“ ktorý pochopíte akonáhle zjazdíte svoju prvú vlnu.

To, že surfing je úžasný šport, ktorý ti dá pocit adrenalínu a slobody už ale vieme.

Poďme si ale predstaviť fakty, ktoré ste o surfingu možno ani netušili. V článku nájdete zaujímavé informácie, ktorý vám možno až ,,odpália dekel“. Na našom Oceanholic Instagrame, sme si o piatich zaujímavostiach pripravili aj krátke videjko.

surfer na vlne
surfovanie

1. Surfovanie a jeho prehistorické korene

Surfovanie je jedným z najstarších športov na Zemi. Archeológovia nedávno objavili prehistorické kamenné rytiny v Chan Chan v Peru, ktoré sa datujú pred viac ako 5000 rokmi a znázorňujú surfovanie.

2. Najdlhšia surfovačka

Bývali surfový pretekár Blake Johnston prekonal svetový rekord v najdlhšom zaznamenanom surfovaní v Sydney, keď chytaním vĺn strávil 40 hodín. Počas toho vyzbieral státisíce dolárov pre charitu na duševné zdravie detí.

3. Najvyššia odsurfovaná vlna

Sebastian Steudtner je držiteľom svetového rekordu v najväčšej vlne, akú kedy kto zosurfoval. Vo výške 26,21 metra (86 stôp) čo zodpovedá surfovaniu na osemposchodovej budove.

Rekord bol zaznamenaný v malebnej portugalskej rybárskej dedine Nazaré, ktorej severná pláž bola oslavovaná ako Mount Everest surfovania na veľkých vlnách, kde sa nachádzalo sedem z 10 najvyšších vĺn, aké kedy boli surfované.

najväčšia zosurfovaná vlna
najväčšia zosurfovaná vlna

4. Prvá zaznamená písomná zmienka o surfingu

V polynézskej kultúre bolo surfovanie dôležitou činnosťou. Predpokladá sa, že moderné surfovanie, ako ho poznáme dnes, má svoj pôvod na Havaji. História surfovania siaha až do r. 400 nášho letopočtu v Polynézii, kde Polynézania začali raziť cestu na Havajské ostrovy z Tahiti a Markézskych ostrovov. Priniesli si so sebou mnohé zo svojich zvykov vrátane surfovania na doskách Paipo (brucho/telo). Práve na Havaji bolo vynájdené umenie stáť a surfovať vzpriamene na doskách.

Rôzni európski prieskumníci boli svedkami surfovania v Polynézii. Surfovanie mohli pozorovať britskí prieskumníci na Tahiti v roku 1767. Samuel Wallis a členovia posádky HMS Dolphin boli prvými Britmi, ktorí navštívili ostrov v júni toho istého roku. Ďalším kandidátom je botanik Joseph Banks, ktorý bol súčasťou prvej plavby Jamesa Cooka na HMS Endeavour, ktorý prišiel na Tahiti 10. apríla 1769. Poručík James King bol prvým človekom, ktorý napísal o umení surfovania na Havaji, keď dokončoval denníky kapitána Jamesa Cooka (po Cookovej smrti v roku 1779).

surfovanie a história
Historia surfingu

5. 2 svetová vojna a surfing

Druhá svetová vojna posunula surfovanie na vyššiu úroveň. Well, kind of. Kvôli vojne boli vyrobené nové chemikálie; Styrofoam- teda polystyrén či fiberglass, ktoré sa neskôr použili na výrobu dosiek, aj takých, na ktoré sme dnes zvyknutí.

6. Surfing a Hollywoodske zranenia

Hollywoodska herečka Cameron Diaz je náchylná k malým nehodám pri surfovaní .Okrem toho, že je vášnivá surferka, pri surfovaní si ohromujúco 4-krát zlomila nos!

Keď už hovoríme o hollywoodskych hviezdach a zraneniach pri surfovaní, Patrick Swayze si pri natáčaní pravdepodobne najlepšieho hollywoodskeho filmu o surfovaní, Point Break- Bod Zlomu, zlomil štyri rebrá.

Well, možno by mali obaja ísť na surfový camp s Oceanholic, aby sa to konečne poriadne naučili.

7. Najviac surfov naskladaných na aute

V roku 1998 skupina surfistov (USA) úspešne naskladala celkom 282 surfov na vrch auta a takto prešli 30,4 m. Stalo sa to neďaleko mesta Santa Barbara v Kalifornii, USA. Použité auto bolo Humvee.

8. Najväčšia surfová zbierka

Najväčšia zbierka surfových dosiek patrí Donaldovi Dettloffovi, ktorý vlastní ohromujúcich 647 dosiek! Urobil si z nich plot, ktorý obklopuje jeho pozemok na Havaji.

9. Najväčšia zaznamenaná vlna v histórií ľudstva

Najväčšia zaznamenaná vlna mala 1738 stôp čo je okolo 530 metrov! Áno, čítate správne! Bola klasifikovaná ako mega-tsunami a stalo sa to v Lituya Bay na Aljaške v roku 1958. Stojí za to si o tejto udalosti prečítať viac alebo pozrieť dokument. Pri tejto udalosti zomrelo 5 ľudí.

10. Najviac surferov na jednej doske

Svetový rekord pre najväčšie množstvo ľudí na surfe bol dosiahnutý, 20. júna 2015 kde 66 surferov súčasne jazdilo na obrovskom surfe s dĺžkou 42 stôp- čo je okolo 12 metrov, šírkou 11 stôp-okolo 3 metre. Stalo sa to na Huntington Beach v Kalifornii.

11. Surf nielen pre ľudí

No a posledná pikoška z našej kategórie o Surfových zaujímavostiach patrí psíkom. Vedeli ste, že už v spomínanom Huntigton Beach v Kalifornií sa za posledné roky každoročne organizuje surfová súťaž pre psíkov? Nazýva sa City Surf Dog a cieľom je získať peniaze pre organizáciu na Ochranu zvierat. Psy sa hodnia podľa toho, ako dlho na surfe vydržia a ako sebavedomo pri tom vyzerajú.

Svetový Guinessov rekord dokonca získala Austrálska Kelpia s menom Abbie Girl, v roku 2011 za najdlhšiu vlnu presurfovanú psom. Prekonala vzdialenosť 107,2 metra na psích surfovacích súťažiach na Huntington Beach 18. októbra 2011..

Abbie Girl bola nájdená pri ceste, sama, v roku 2006 a bola zachránená Humane Society of Silicon Valley. Adoptoval si ju surfer Michael Uy, ktorý ju vzal na pláž, aby ju rehabilitoval. Milovala surfovanie a stala sa svetovou špičkou v surfovaní. Je vybavená sledovacím zariadením GPS z bezpečnostných dôvodov a dnes ju poznajú a milujú surferi a širšia komunita po celom svete.

Abbie, surfový pes
Abbie, majsterka sveta v surfingu v psej kategórií

Slovko na záver

Surfovanie je viac než len šport; je to bohatá tapiséria histórie, kultúry a dobrodružstva. Od jeho prastarých počiatkov až po vzrušenie z jazdy na divokých vlnách.

Vo svete surfovania sa vždy dá niečo nové naučiť a zažiť. Ak s tým raz začneš či už si začal, prepadneš tejto surfovej komunite. Je to zrazu iný životný štýl, iná filozofia, prepojenie s prírodou, objavovanie a cestovanie. Oceán ťa vždy bude volať späť.

Ak by si chcel začať a nevieš ako, využi príležitosť a pripoj sa k nám na náš surfový kemp na Kanárskych ostrovoch. Bude to zážitok do konca života a možno skúsenosť, ktorá ti úplne zmení život.

Oceanholic
Barbora Raschman
, 24. marca 2024
envelopemap-markersmartphonechevron-down
Barbora

Barbora

Odpovedám rýchlo :)

I will be back soon

Barbora
Ahoj surferi! 👋🏼
Vítam vás na mojej stránke, keby ste sa ma potrebovali niečo spýtať, neváhajte 😊
WhatsApp